czwartek, 04 stycznia 2024 18:20, OS Szopienice

( 25:22, 25:23, 25:22 )

Cuprum Lubin

GKS Katowice: Waliński, Jarosz, Krulicki, Vasina, Usowicz, Saitta, Mariański (libero) oraz Domagała. Trener: Grzegorz Słaby

Cuprum Lubin: Pietraszko, Kwasowski, Hanes, Gelinski, Lipiński, Berger, Masłowski (libero), Granieczny (libero) oraz Lorenc, Ferens, Strulak

W meczu 14. kolejki PlusLigi GKS Katowice podejmował w hali OS Szopienice KGHM Cuprum Lubin. Była to dla GieKSy szansa na podtrzymanie krótkiej zwycięskiej serii zapoczątkowanej pokonaniem Enei Czarnych Radom 3:0 i poprawienie swojej pozycji w ligowej tabeli.

Mecz zaczął się wyrównanie, po autowym ataku Lipińskiego remisowaliśmy 3:3, następnie 6:6 i nie zapowiadało się na przełamanie z jednej czy drugiej strony. Na zagrywce Krulickiego wypracowaliśmy trzy cenne punkty przewagi i byliśmy w stanie skutecznie blokować gości, a pewnym punktem na lewym skrzydle GieKSy był Marcin Waliński. Lubinianie odrobili część strat najpierw po bloku na Lukasu Vasinie, a potem po asie Lipińskiego, ale GieKSa była w stanie skutecznie odpowiadać w kontrataku po obronie (13:10, 16:13)i utrzymywać dobre procenty skuteczności ataku. Gracze z Lubina utrzymywali kontakt punktowy dzięki skutecznym próbom Bergera z drugiej linii, dlatego musieliśmy bacznie pilnować naszej przewagi do końca rywalizacji w secie (20:19).

GKS wygrał ważną akcję na 23:21 mimo trudności w przyjęciu i był o krok od wygranej w secie, którą przypieczętował po wygranej wideoweryfikacji i autowym ataku Jake'a Hanesa 25:22. Pozostało nam kontynuować pewny atak po pozytywnym przyjęciu w kolejnych setach. Zaczęliśmy drugiego seta od wyniku 7:4 po zagraniach Łukasza Usowicza, który nie tylko dobrze posyłał piłkę z zagrywki, ale także blokował i umiał sytuacyjnie wystawić. Trener Paweł Rusek ratował sytuację wprowadzeniem na boisko Ferensa, ale GKS utrzymywał prowadzenie w dobrym stylu, korzystając z autowych serwisów przeciwników. Davide Saitta mógł liczyć na skuteczność Walińskiego, który zapewniał nam spokój w przyjęciu i obijanie bloku rywali (15:13), jednak gracze z Lubina cały czas stawiali nam opór i nie pozwalali na pełen komfort gry.

Katowiczanie wchodzili w decydujące piłki seta z rewelacyjną skutecznością akcji po odbiorze zagrywki i liczyliśmy na utrzymanie tego trendu (19:18), chociaż z dobrej strony po drugiej stronie siatki pokazywali się Hanes i Pietraszko. Po bloku na Jaroszu atakującym z lewej strony siatki na tablicy pojawił się remis po 21. Walka o decydujący punkt była zacięta, a o sukcesie GieKSy zadecydowała udana kontra zakończone przez Vasinę i as Jakuba Jarosza (25:23)! Wygrana końcówka tak ważnego seta pozwoliła nam myśleć o dobrym scenariuszu także trzeciej partii. Tę część meczu zaczęliśmy od przegrywania 1:4 po dobrych obronach Graniecznego i odpowiedziach w ataku Hanesa, ale wtedy straty zmniejszył Jarosz, który dołożył kolejnego asa (4:5) i pomógł nam odrobieniu strat. Chociaż amerykańsko-austriacki duet Hanes-Berger sprawiał nam sporo problemów, byliśmy w stanie zmniejszać prowadzenie Cuprum i nie pozwalać mu na szalenie na parkiecie.

Po bloku na Ferensie i ataku Vasiny po piłce przechodzącej wygrywaliśmy 11:9 i zmusiliśmy trenera Ruska do reakcji w postaci przerwy, a potem widowiskowy punkt blokiem dołożył Krulicki. Mieliśmy nieco większy komfort gry przy dobrym odbiorze zagrywki, a Saitta momentami bawił się podczas wybierania opcji w ataku (16:14). Lubinianie starali się, ale sami sobie utrudnili życie autowymi akcjami Ferensa i Hanesa, co pozwoliło nam utrzymać prowadzenie, które urosło do czterech punktów po bloku Jarosza na Ferensie. Końcówka seta potwierdziła dobitnie, że GKS był w tym meczu lepszym zespołem w każdym elemencie i w pełni zasłużył na 3 punkty, które stały się faktem po błędzie odbicia u Pietraszki!

MVP: Marcin Waliński (GKS)

W sprzedaży są już bilety na mecz GKS-u Katowice z Projektem Warszawa, który odbędzie się w piątek 19 stycznia o godzinie 20:30. Bilety można zakupić na stronie bilety.gkskatowice.eu. Stacjonarnie wejściówki dostępne są w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej (Katowice, Rynek 13), które otwarte jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 17.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 9.00 - 13.00, a także w Oficjalnym Sklepie GKS-u Katowice. W dniu meczu wejściówki dostępne są w kasie hali.