Pierwsze testy siatkarzy GieKSy

06.07.2020 12:52

Pierwsze dni okresu przygotowawczego siatkarzy GKS-u Katowice do sezonu 2020/2021 upływają pod znakiem testów i badań. Nasi zawodnicy rozpoczną zajęcia w siłowni i hali w czwartek 9 lipca

Zanim zawodnicy GKS-u Katowice wrócą na parkiet i rozpoczną zajęcia z piłkami, czekają ich testy mające na celu sprawdzenie ich fizyczności po kilkumiesięcznym okresie rozbratu w zawodową siatkówką. Siatkarze zostali podzieleni na dwie grupy, które pod okiem sztabu szkoleniowego GieKSy będą przechodzić 6 i 7 lipca badania lekarskie i sprawdziany motoryczne.

- Przez pierwsze dni przygotowań razem z naszym fizjoterapeutą Grzegorzem Rzeteckim robimy różnego rodzaju testy: sprawnościowe, skocznościowe, diagnostyczne i funkcjonalne. Czekają nasz także testy mocy kończyn dolnych i górnych, jakie wykonamy na terenie AWF w Katowicach. Pierwszy tydzień przygotowań siłą rzeczy jest luźniejszy, natomiast potem czeka na specjalistyczna praca z drużyną pod kątem fizyczności, która ma ją przygotować na trudy nowego sezonu. Pierwsze tygodnie okresu pracy przedsezonowej w dużej mierze będą zależały ode mnie. Przejdziemy przez lipiec wraz z całym zespołem pod kątem pracy na siłowni i w hali, przygotowania wytrzymałościowego i rehabilitacji urazów, by następnie w sierpniu trenować specjalistycznie pod kątem siatkarskim, gdzie najwięcej do powiedzenia będzie miał trener Grzegorz Słaby - tłumaczył trener ds. przygotowania motorycznego Piotr Karlik.

- Przede wszystkim sprawdzamy ogólną funkcjonalność zawodnika pod kątem postawy i pozycji. Testy mają pokazać przede wszystkim deficyty, na które może zwrócić uwagę już na wczesnym etapie pracy i szybko je skorygować, zanim rozpocznie się właściwy sezon. To ważne, bo bardzo szybko zaczniemy etap przygotowań, w którym będzie sporo siłowni i pracy w hali, dlatego tym ważniejsze jest wychwycenie wszelkich braków już teraz. Warto jest mieć obraz całej drużyny i każdego jej członka z osobna, by mieć w kolejnych dniach podstawę do dalszych analiz - dodał fizjoterapeuta Grzegorz Rzetecki.

Czy długi okres przerwy od treningów, spowodowany przez pandemię koronawirusa, bardzo utrudnia pracę specjalistom od motoryki i zdrowia? - Przerwa była długa i widzimy na przykładzie Bundesligi czy Premier League, jak wiele kontuzji miało miejsce wśród sportowców tuż po powrocie do gry. Zamierzamy tego uniknąć za wszelką cenę: mamy ten komfort, że od miesiąca otwarte są siłownie i nasi zawodnicy mogli w tym czasie realizować czterotygodniowy plan treningowy. To ważne, że każdy z nich ma już za sobą takie wstępne przygotowania do dalszej pracy. Cele są niezmienne: zapobieganie urazom i wyciągnięcie maksimum z fizyczności naszych siatkarzy - zapewnił Piotr Karlik.

Do tej pory trenerzy motoryczni i fizjoterapeuci wykonywali zdecydowaną większość swoich obowiązków zdalnie. - Okres pandemii był szczególnie dotkliwy dla nas ze względu na brak możliwości fizycznego spotkania się i pracy w gabinecie. Pozostawały konsultacje on-line i prywatne rozmowy z każdym siatkarzem na temat ich potrzeb. Start przygotowań jest pewną niewiadomą ze względu na to, że nie każdy zawodnik miał możliwość podtrzymania rytmu pracy na siłowni w warunkach domowych. Poza tym nie mieliśmy możliwości dokładnego kontrolowania jakości pracy zawodników, gdy byli oni w swoich domach. Zakładam, że nasi siatkarze mogą być teraz na nieco różnych etapach budowania formy, ale nie jest to moje duże zmartwienie. Po to mamy badania i testy w pierwszych dniach, by wejść dobrze w sezon i należycie monitorować stan zdrowia każdego zawodnika. W okresie meczowym nie będzie już czasu na korygowanie błędów i leczenie dawniejszych urazów, dlatego robimy to teraz - tłumaczył Rzetecki.

W środę 8 lipca siatkarze GKS-u Katowice przejdą testy na terenie katowickiego AWF-u, następnie czeka ich spotkanie organizacyjne w siedzibie Klubu na Bukowej. Lipcowe przygotowania do kolejnego sezonu PlusLigi urozmaici udział GKS-u w wyjątkowym plażowym turnieju Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki. Siatkarska GieKSa rozegra 3 mecze fazy grupowej w sobotę 25 lipca na boiskach plażowych KS Wanda Kraków (ul. Bulwarowa 39) z ZAKSĄ Grupa Azoty Kędzierzyn-Koźle, Asseco Resovią Rzeszów i BBTS-em Bielsko-Biała.

Klub współfinansowany z budżetu miasta Katowice
Sponsor Premium
Partner Złoty
Partner Srebrny
Partner Techniczny
Przyjaciel GieKSy
Partnerzy