GieKSa 2019 w liczbach

01.01.2020 17:38

Jak wyglądał rok 2019 siatkarskiej GieKSy w statystykach? Wybraliśmy kilka ciekawych informacji płynących z liczb udostępnionych przez serwis PlusLigi.

Zespół Dariusza Daszkiewicza zakończył rok 2019 na 10. miejscu w tabeli PlusLigi, zdobywszy po drodze 16 punktów w 12 rozegranych spotkaniach (bilans gier 4-8). GKS wygrał w tym sezonie 26 setów, a przegrał 30, natomiast w klasyfikacji tzw. zdobytych małych punktów nasz klub wyprzedza całą ligową konkurencję (1213 pkt), głównie za sprawą aż 8 pięciosetowych spotkań, jakie zdążył rozegrać w tym sezonie. Nasza drużyna straciła 1216 "małych punktów", co daje jej na razie 3. miejsce w ligowym rankingu w tej kategorii, tuż za BKS-em Visła Bydgoszcz (1240 pkt) i MKS-em Będzin (1236 pkt).

Jak wypada obecna drużyna GieKSy w porównaniu z tą, która rywalizowała w PlusLidze 2018/2019? Na koniec 2018 roku drużyna prowadzona przez Piotra Gruszkę zajmowała 8. miejsce w tabeli, zgromadziwszy 15 punktów w 13 meczach (bilans 5-8, 21:28 w setach). Do tego czasu siatkarska GieKSa siedmiokrotnie kończyła mecze porażkami 0:3 i 1:3 niedającymi ani jednego punktu do ligowej tabeli, natomiast w obecnym sezonie GKS tylko dwa razy przegrywał w czterech setach (z Grupa Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle i Cerrad Enea Czarnymi Radom) i ani razu nie uległ ligowemu rywalowi w trzech setach.

ROK 2019 GIEKSY NA ZDJĘCIACH

Tie-breaki rozgrywane w tym sezonie przez siatkarską GieKSę stały się powodem zainteresowania niemal wszystkich fanów PlusLigi i nie ma w tym nic dziwnego. Zespół trenera Daszkiewicza rozpoczął sezon 2019/2020 od tie-breaka w każdej z sześciu pierwszych kolejek PlusLigi, co do tej pory nie przytrafiło się żadnej ekipie występującej w zawodowej ekstraklasie siatkarzy. Chociaż już teraz wyczyn naszych siatkarzy jest godny uwagi, katowiczanom wciąz brakuje pięciu "pięciosetówek" do pobicia własnego rekordu z sezonu 2016/2017, kiedy to zanotowali aż 12 gier zakończonych tie-breakiem, podobnie jak Jastrzębski Węgiel.

Choć przegrane pięciosetowe boje mogły rozczarować niejednego kibica, należy zauważyć, że w minionym półroczu drużyna GieKSy zanotowała historyczne rezultaty, ukazujące ogromny potencjał drzemiący w zespole. Po raz pierwszy w historii naszych występów w PlusLidze GKS Katowice zdobył punkty w Bełchatowie (2:3) i Jastrzębiu-Zdroju (2:3). Z drugiej strony 16 listopada zeszłego roku nie udało się pokonać Cuprum Lubin, co oznaczało siódmą z rzędu porażkę z tym klubem.

Nietrudno odszukać naszych siatkarzy na czołowych miejscach w rankingach indywidualnych PlusLigi. Jan Nowakowski dzięki 28 punktom zdobytym blokiem zajmuje 4. miejsce w klasyfikacji blokujących, a Jakub Jarosz to piąty zawodnik rankingu najlepiej punktujących siatkarzy ligi (212 pkt). Nieznacznie ustępuje mu 10. w tym samym zestawieniu Rafał Szymura (196 pkt). Jarosz, zdobywca trzech nagród MVP w tym sezonie, to także gracz numer pięć w rankingu zdobywców asów serwisowych (19 pkt) i czwarty najlepiej atakujący gracz PlusLigi (182 pkt). Co ciekawe, to właśnie Jakub Jarosz jest najlepiej punktującym graczem GieKSy w roku 2019; Karol Butryn, który opuścił nasz klub po sezonie 2018/2019, zdobył dla katowiczan od stycznia do kwietnia zeszłego roku 169 punktów.

Na koniec zerknijmy do klasyfikacja drużynowej, w której znajdują się dane statystyczne dotyczące m.in. jakości zagrywki, przyjęcia czy ataku. W niej GKS Katowice na tle innych uczestników PlusLigi prezentuje się bardzo dobrze w przyjęciu pozytywnym, to znaczy takim, po którym rozgrywający ma komfort swobodnego rozegrania do wybranej strefy. 27,15 proc. w tym elemencie to drugi wynik wśród wszystkich ekip PlusLigi w tym sezonie, jedynie VERVA Warszawa Orlen Paliwa (27,64 proc.) może pochwalić się lepszymi statystykami. Obiecująco wygląda także postawa GieKSy w ofensywie: w niej notujemy 50,82 proc. perfekcyjnego ataku i jest to trzeci najlepszy wynik w lidze. Lepsze są kluby z Kędzierzyna-Koźla (54,65 proc.) i Bełchatowa (51,33 proc.). Jeżeli szukać pola do poprawy, to w skuteczności zagrywki i bloku. W poprzednim sezonie GKS notował 1,39 asa na set, natomiast aktualny wynik jest nieznacznie gorszy (1,12). Na koniec sezonu 2018/2019 skuteczność punktowego bloku GieKSy wynosiła 2,51 punktu w tym elemencie na set, obecnie jest to 1,68 punktu.