DKMS znów gra z siatkarską GieKSą

06.12.2021 10:20

Grupa studentów Uniwersytetu Śląskiego po raz kolejny włącza się w akcję DKMS “HELPERS’ GENERATION”, która ma na celu powiększenie bazy potencjalnych Dawców szpiku. Akcja jest rozpowszechniona wśród studentów pochodzących z uczelni z całej Polski. Stoiska Fundacji pojawią się na naszym meczu z Projektem Warszawa, który rozegramy 12 grudnia.

W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek - każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Niestety tylko 25 procent chorych znajduje Dawcę wśród swojej rodziny, a 75 procent poszukuje Dawcy niespokrewnionego. Chociaż w bazie Fundacji DKMS jest już 1,7 mln osób, to nadal co piąty Pacjent nie znajduje swojego “bliźniaka genetycznego”. Komórki macierzyste mnożą się przez całe nasze życie, dlatego pozostanie Dawcą nie ingeruje w nasz organizm.

Czerwone stoiska Fundacji będzie można spotkać podczas meczu PlusLigi GKS Katowice - Projekt Warszawa, który zostanie rozegrany w niedzielę 12 grudnia 2021 r. o godzinie 14:45. GKS Katowice oraz całe środowisko polskiej siatkówki ze szczególnym uwzględnieniem Polskiego Związku Piłki Siatkowej już niejednokrotnie wspierało oraz propagowało działania Fundacji DKMS. 

Nowe osoby w bazie to również szansa dla 13-letniej Amelii. Dziewczynce został już tylko rok na znalezienie swojego "bliźniaka genetycznego". Jej mama poruszyła Niebo i Ziemię szukając zgodnego dawcy, jednak nadal nie ma nikogo, kto mógłby oddać dziewczynce szpik. Szansą Amelii jest więc każda kolejna nowa osoba, która dziś zdecyduje się zarejestrować (WIĘCEJ O AKCJI).

„HELPERS’ GENERATION” to projekt powiązany z rozpoczętą w kwietniu 2013 roku przez Fundację DKMS inicjatywą rejestracji potencjalnych Dawców szpiku na uczelniach. Jego celem jest zaangażowanie społeczności akademickiej w walkę z nowotworami krwi poprzez edukację oraz inicjowanie akcji rejestracji. W ramach poprzednich inicjatyw skierowanych do studentów z całej Polski, na uczelniach zarejestrowano ponad 130 805 (listopad 2021) potencjalnych Dawców, spośród których już ponad 1 042 osób (listopad 2021) podarowało potrzebującym Pacjentom szansę na życie. Podczas akcji Fundacji DKMS Polska wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych Dawców komórek macierzystych i szpiku kostnego. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Fundacja DKMS zarejestrowana została 28 listopada 2008 roku jako niezależna organizacja typu non-profit, a swoją działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku. Do dzisiaj udało się nam zarejestrować i przebadać ponad 1 785 000 (listopad 2021) potencjalnych dawców. 9 697 osób (stan na listopad 2021 r.) oddało już swoje komórki macierzyste ratując życie tym, którzy potrzebują tego najbardziej.

To takie łatwe uratować komuś życie!

Partner strategiczny
Partner Wiodący
Klub Biznesu
Partner Techniczny
Partnerzy
PlusLiga