1-3
(25:22, 21:25, 21:25, 20:25

VC Barkom Każany Lwów: Petrovs, Palonsky, Szczurow, Tupczij, Kowaliow, Gueye, Pampuszko (libero) oraz Dardzans, Hołoweń, Szewczenko, Kanajew.

GKS Katowice: Usowicz, Saitta, Jarosz, Krulicki, Vasina, Kvalen, Mariański (libero) oraz Waliński, Fenoszyn, Domagała.

W meczu 13. kolejki PlusLigi GKS Katowice po raz pierwszy w swojej PlusLigowej historii występował w Wieluniu, gdzie mierzył się z ukraińskim Barkomem Każanami Lwów. Siatkarze trenera Grzegorza Słabego zamierzali zdobyć punkty na koniec siatkarskiego roku 2023 i tym samym przeskoczyć w ligowej tabeli Cuprum Lubin. Na parkiet w Wieluniu wyszła ta sama meczowa szóstka GieKSy, która pokonała niedawno w trzech setach zespół z Radomia.

GKS zaczął pierwszego seta od przegrywania 1:4 po blokach Szczurowa, który miał nosa do naszych opcji w ataku. Rywale z Ukrainy notowali ważne punkty środkiem, natomiast naszej drużynie brakowało skuteczności w kontrataku mimo starań. Po ustabilizowaniu przyjęcia zaczęliśmy powoli odrabiać straty po bloku i asie serwisowym Usowicza (10:9), a po zagrywce Jakuba Jarosza doprowadziliśmy do remisu po 11.

Chwilę potem przy Szczurowie w polu zagrywki Barkom Każany odskoczył na cztery punkty, na co musiał reagować przerwą trener Grzegorz Słaby. Szkoleniowiec zdecydował się wprowadzić na parkiet aż trzech nowych graczy, Walińskiego, Domagałę i Fenoszyna (17:12). Nowi gracze dali impuls GieKSie, która zmniejszyła straty do trzech punktów, jednak gospodarze lepiej prezentowali się w każdym elemencie gry, zwłaszcza we własnej akcji po obronie. Serwisy Jarosza i Vasiny sprawiły, że miejscowi stracili impet (23:21) i o czas musiał prosić Ugis Krastins. Katowiczanie walczyli do ostatniej piłki, ale dwa udane ataku Tupczija zakończyły partię wynikiem 25:22 dla Barkomu.

Na drugiego seta wyszliśmy z Marcinem Walińskim na przyjęciu w miejsce Kvalena. Tę część meczu zaczęliśmy lepiej, od prowadzenia 3:2 dzięki dokładniejszej grze po własnym przyjęciu i punktom Jakuba Jarosza. Nie nacieszyliśmy się tym długo, ponieważ po autowym ataku Vasiny i asie świetnie spisującego się środkowego Moussy Gueyego to Barkom zaczął obejmować inicjatywę (9:9), a my broniliśmy swoich zdobyczy punktowych. Trener Słaby zarządził czas po kontrze Tupczija na 12:10 dla przeciwników, widząc, że ukraiński zespół może nabrać wiatru w żagle i szybko doprowadziliśmy do remisu po 13.

GieKSa wygrywała dłuższe akcje i broniła zaciekle, zachowując szanse na przełamanie Barkomu w dalszej części seta po soczystym ataku Jarosza i punkcie Vasiny po obronie (16:18). Niestety chwilę po nim rywal zanotował cztery oczka z rzędu, w tym po dwóch blokach i straciliśmy komfort gry. Ukraińscy rywale także się mylili w ataku, co sprawiło, że GKS wrócił na prowadzenie 22:20 po bloku Krulickiego na Tupcziju. Dokończyliśmy dzieła, wygrywając 25:21 po serii serwisów Vasiny i ataku Walińskiego po bloku!

Zaczęliśmy trzecią partię piorunująco, bo od zasłużonych trzech punktów z rzędu, potwierdzając, że wygrany set napędził nas energetycznie. Siatkarze klubu z Lwowa odpowiadali akcjami skutecznego w ataku Kowaliowa, a po bloku na Jaroszu był już remis po 5, co potwierdzało nierówną formę obu zespołów w tym spotkaniu. Po zwycięskich wymianach, których bohaterem był skuteczny Usowicz, objęliśmy prowadzenie 11:8, korzystając z przestoju gospodarzy, którzy odpowiadali ofensywą duetu środkowych Gueye-Szczurow. Trener Krastins próbował coś poradzić na słabszą dyspozycję drużyny na prawym skrzydle, która dała nam wynik 15:11 w połowie seta.

Aktywność środkowych GKS-u i niepewność ukraińskich rywali po własnym przyjęciu pozwalała nam utrzymywać korzystny wynik (16:19, 17:21). Gospodarze zaczęli doganiać nas punktowo dzięki dobrym zagraniom rezerwowych wprowadzonych na boisko i po akcji Dardzansa wygrywaliśmy tylko 22:21. Opanowaliśmy nerwy i wygraliśmy tę partię 25:21 dzięki serwisom Jarosza i pewnej ręce Lukasa Vasiny na lewej flance.
Miejscowi wyszli na czwartego seta z dwoma zmianami w wyjściowej szóstce – Dardzansem i Szewczenką - i z celem niepozwolenia nam na zamknięcie meczu (3:1). Po zwycięskim challenge'u i pewnym minięciu bloku przez Walińskiego doprowadziliśmy do remisu 6:6 i nieco uspokoiliśmy swoje poczynania po niepewnym starcie. Po precyzyjnym ataku Vasiny między blok i siatkę oraz jego asie serwisowym prowadziliśmy 13:10 i od tego momentu szukaliśmy kolejnych szans na przełamanie ukraińskich przeciwników, którzy nie zamierzali zwalniać tempa.

As Walińskiego sprawił, że wygrywaliśmy 17:13, nie pozwalaliśmy sobie na błędy i przy przeciętnie grających w tym momencie rywalach pojawiła się szansa na ważne trzy punkty. Barkom zdołał wielkim wysiłkiem w obronie zmniejszyć nasze prowadzenie do dwóch oczek (19:21). Ale co się odwlecze... Najpierw as Damiana Domagały, potem Saitty i wygraliśmy w czterech setach!

MVP: Lukas Vasina (GKS)

W sprzedaży są już bilety na mecz GKS-u Katowice z Cuprum Lubin, który odbędzie się w czwartek 4 stycznia 2024 roku o godzinie 18:32. Będzie to pierwszy domowy mecz naszych siatkarzy w Nowym Roku - zapraszamy! Bilety można zakupić na stronie bilety.gkskatowice.eu. Stacjonarnie wejściówki dostępne są w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej (Katowice, Rynek 13), które otwarte jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 17.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 9.00 - 13.00, a także w Oficjalnym Sklepie GKS-u Katowice. W dniu meczu wejściówki dostępne są w kasie hali.

• 20:25

AS SAITTY! Wygrywamy za trzy punkty!

• 20:24

Szewczenko w sieć zagrywką i piłka meczowa!!

• 20:23

Przerwa dla naszej ekipy. Zostały dwa punkty.

• 20:23

Nie dał się zastopować Francuz Gueye.

• 19:23

As Damiana Domagały!!

• 19:22

Nie radzą sobie gracze Barkomu po naszym blok-aucie.

• 19:21

Rywale cudem bronią piłkę po ataku Krulickiego, a potem Vasina się myli...

• 18:21

Mousse Gueye poszybował w ataku.

• 17:21

Blok Gueye, ale dotykają siatki w bloku gospodarze! Wielkie uff...

• 17:20

Rywale zgarniają piłkę przechodzącą po obronie Jarosza.

• 15:20

Kolejny błąd i kolejne zmiany w ekipie z Ukrainy.

• 15:19

Waliński nie utrzymał w grze dobrze atakowanej piłki po skosie.

• 14:18

Nasi gracze chyba kupili aut po ataku Dardzansa.

• 13:17

Asa notuje Waliński, tak jest!

• 13:16

Jarosz z lewej strony, jesteśmy w lepszej sytuacji przed drugą połową seta.

• 13:15

Kolejna akcja Barkomu prawą stroną, atakujący rywali dobrze przymierzył obok bloku.

• 12:15

Waliński pewnie po bloku.

• 12:14

Szewczenko nad naszym blokiem.

• 11:13

Oddychamy z ulgą, Saitta krzywił się po obronie ataku Dardzansa, ale stał o własnych siłach.

• 10:13

Punktowa zagrywka Vasiny!

• 10:11

Pilnowaliśmy piłki w górze, ale rywal odpowiada blok-autem Szewczenki.

• 9:11

Wykorzystana szansa GieKSy, Vasina wciska piłkę między blok i siatkę!

• 9:9

Trochę brakuje nam teraz pewnej wprowadzającej zagrywki.

• 8:9

Jarosz jeszcze raz, teraz soczyście po skosie.

• 7:8

Ważna akcja wygrana po blok-aucie Jarosza, dobra obrona Walińskiego.

• 7:7

Usowicz znowu atakuje pewnie z pierwszego tempa.

• 7:6

I znowu po rękach Dardzans.

• 6:6

Waliński mija blok i mamy remis!

• 6:5

Wygrywamy challenge, to było boisko po ataku Vasiny.

• 6:4

Gueye ze środka.

• 5:3

Dardzans dobrze wszedł w mecz, gra lepiej niż Tupczij.

• 4:3

Jarosz mija technicznie blok Barkomu.

• 4:2

Nieudana zagrywka Jarosza.

• 3:2

Vasina z pierwszym dobrym atakiem po zmianie stron.

• 21:24

Jarosz znowu kapitalnie zagrywa, kończy w kontrze Vasina! Piłka setowa dla naszej ekipy.

• 21:22

Kończy Dardzans i niestety rywal dogania nas punktowo.

• 20:22

Szczurow z punktem w akcji po naszej obronie spod band reklamowych.

• 19:22

Akcja bez punktu, to była skuteczna obrona stopą z naszej strony.

• 19:22

Cała drużyna prawie rzuciła się na sędziego, gdy ten orzekł, że nie obroniliśmy ataku rywali.

• 19:22

Petrovs z autowym serwisem.

• 19:21

Szczurow przeczytał nasze zamiary i blokuje Jarosza. Tracimy dystans.

• 18:21

Wyratowali się gospodarze po ataku Usowicza, szczęśliwie atakuje Szewczenko z jednego kroku.

• 17:21

Szalenie nieudana akcja Barkomu po zachwianym przyjęciu. Czas dla rywala.

• 17:20

Francuz nie powtórzył korzystnego zagrania.

• 17:19

Asa zagrał Gueye w linię boczną, jest groźniej...

• 15:19

Środkowy GieKSy rehabilituje się w ataku.

• 15:18

Usowicz rozgrywał do tyłu... oj, to chyba było niepotrzebne.

• 14:18

Dardzans posyła zagrywkę w aut.

• 14:17

Ważna akcja wygrana przez rywali, Dardzans obija nasz blok po tym, jak nie wykorzystaliśmy ataku. Przerwa dla GKS-u.

• 12:17

I znowu pewnie atakuje Krulicki, korzystamy z dobrego przyjęcia.

• 11:16

Blok Krulickiego, ależ refleks!

• 11:15

Nie było bloku GieKSy, co oznacza, że powiększamy prowadzenie! Czas dla miejscowych.

• 11:14

Barkom nie ratuje się po słabym przyjęciu, Kowaliow wyrzuca atak w aut.

• 11:13

Vasina musiał pewnie zakończyć to wysokie dogranie piłki.

• 11:12

Punkt zdobywa Szewczenko, który niedawno pojawił się na parkiecie.

• 10:12

Pierwsze tempo z Usowiczem i mamy punkt.

• 10:11

Nieudane przyjęcie GKS-u, nie ratujemy tej piłki mimo interwencji Saitty.

• 9:11

Petrovs idealnie zagrywa do skutecznego Szczurowa.

• 8:11

Szaleje Usowicz w ofensywie, to nas cieszy.

• 8:10

Nie idziemy za ciosem, Waliński blokowany na lewej stronie.

• 7:10

Wychodzimy z opresji, Usowicz na posterunku w ataku!

• 7:9

Vasina znowu szaleje, atak z drugiej piłki i z drugiej linii.

• 7:7

Gueye dostał idealną piłkę pod rękę.

• 6:7

Przebija się Waliński po bloku zaraz po tym, jak Krulicki pomógł w przyjęciu.

• 5:6

Gramy nierówno, ale teraz pewnie atakujemy przez strefę Palonskiego w bloku.

• 5:5

I mamy remis po bloku na Jaroszu.

• 4:5

Nieudana akcja z drugiej linii do Walińskiego.

• 3:5

Kowaliow staje się liderem Barkomu w ataku.

• 2:5

Jarosz nie daje szans rywalom, którzy byli zaskoczeni naszym wyprowadzeniem akcji.

• 2:4

Poprawka dogrania na lewą stronę i Vasina nie daje szans na obronę.

• 2:3

Obroniona piłka po bloku na Vasinie, ale punktuje tak czy siak Kowaliow.

• 0:3

Vasina kończy wracająca piłkę!

• 0:2

W aut atakuje Szczurow.

• 0:1

Ryzykowne, ale skutecznie zagranie do Usowicza w ataku.

• 21:25

Waliński na koniec!

• 21:24

Vasina myli się w serwisie, ale brawa dla Czecha za serię.