2-3
(24:26, 21:25, 25:22, 25:19, 19:21)

Trefl Gdańsk: Janusz, Schott, Grzyb, Filipiak, Jakubiszak, Crer, Olenderek (libero) oraz Sasak, Janikowski, Mordyl

GKS Katowice: Firlej, Szymura, Nowakowski, Musiał, Kwasowski, Zniszczoł, Watten (libero) oraz Szymański, Buchowski, Kohut, Gregorowicz (libero)

Jako że przed spotkaniem w Gdańsku piąty w tabeli PlusLigi Trefl i dziesiąty GKS dzieliły zaledwie trzy punkty, nikomu nie trzeba było powtarzać, jak ważne dla obu klubów było starcie 16. kolejki siatkarskiej ekstraklasy. GieKSa przystępowała do meczu z jasnym zadaniem zatarcia złego wrażenia po porażce 0:3 z PGE Skrą Bełchatów i bez chorego Macieja Fijałka oraz Kamila Drzazgi w składzie. Gdańszczanie nie mogli za to liczyć na wsparcie kontuzjowanego Pawła Halaby i Łukasza Kozuba.

W wyjściowej szóstce GieKSy pojawił się atakujący Wiktor Musiał, który zastąpił wciąż dochodzącego do pełni zdrowia Jakuba Jarosza. Przyjezdni zaczęli spotkanie od dobrej zagrywki i celnych zagrań Kamila Kwasowskiego (3:5), ale wynik wyrównał się po bloku Crera na naszym przyjmującym. Zapędy naszej ekipy próbował stopować Bartosz Filipiak, ale skuteczność w kontratakach pozwoliła nam na kontrolowanie seta (13:15). Po kolejnym bloku Trefla Dariusz Daszkiewicz poprosił o czas, po którym rozgorzała twarda walka o każdy punkt. Wiktor Musiał dwoił się i troił w ataku, ale ostatecznie do rozstrzygnięcia seta była potrzebna gra na przewagi. Niezbyt długa, bo po kontrze rywali w siatkę to GKS lepiej zaczął spotkanie (24:26).

Gospodarze zwarli szyki i zaczęli kolejną partię od dobrych zagrań, ale napotkali na opór ze strony bardzo dobrze dysponowanego Kwasowskiego i Jana Firleja, który chętnie korzystał ze swojego porozumienia ze środkowymi (7:8). Do tego mieliśmy nosa do wideoweryfikacji, po jednej z nich prowadziliśmy 14:11 za sprawą uznanego asa serwisowego Jana Nowakowskiego. Przez jakiś czas utrzymywaliśmy bezpieczne prowadzenie i dopiero trzy nieudane akcje z rzedu zmusiły trenera Daszkiewicza do przerwania gry. Korekty przyniosły skutek w postaci udanej końcówki partii wygranej do 21 po kiwce Firleja i ataku Kwasowskiego z drugiej linii.

Rywale rozgrywali partię o pozostanie przy życiu w meczu, dlatego ich wyjątkowe zaangażowanie w pierwszych akcjach trzeciego seta nie mogło dziwić (5:3). Zdołaliśmy odrobić straty, jednak po bloku na Kwasowskim i minimalnie autowym ataku Zniszczoła gdańszczanie prowadzili 11:7 i byli w lepszej sytuacji. Udane interwencje obu ekip w obronie wydłużały wymiany i sprawiały, że na mecz patrzyło się z ogromną ciekawością. Po wykończeniu przechodzącej piłki GKS tracił do oponentów tylko punkt (15:16), ale chwilę później Trefl wykorzystał nasze potknięcia. Wybroniliśmy jedną piłkę setową, ale blok Pablo Crera przedłużył spotkanie (25:22).

GKS szukał sposobu na powrót do dominowania na boisku, a gospodarze w czwartej partii po asie Mateusza Janikowskiego prowadzili 7:5 i starali się utrzymać dystans punktowy do GieKSy. Przyjezdni nie obniżali poziomu gry, ale widać było, że gracze z Gdańska złapali właściwy rytm i trudno będzie ich z niego wybić. Buchowski zmienił Szymurę, by przeciwdziałać problemom ze skończeniem akcji, ale pewni na skrzydłach i w polu serwisowym gospodarze trzymali nas na cztery punkty dystansu (16:12). Choć wszystko wskazywało na piątego seta, nasz zespół starał się przetrwać trudniejsze chwile i wrócić do kontaktu z rywalem. Skończyło się na naszych nieudanych serwisach, pewnym ataku Filipiaka i bloku na Musiale, który doprowadziły do dziesiątego tie-breaka GieKSy w sezonie.

Reakcja siatkarzy Dariusza Daszkiewicza na niekorzystny przebieg dwóch ostatnich partii była błyskawiczna. Po świetnej obronie Firleja i ataku Musiała prowadziliśmy 4:1 i odzyskaliśmy pewność w działaniu. Tuż przed zmianą stron odezwały się problemy ze skończeniem akcji w ataku i Trefl zmniejszył straty do punktu (6:7), ale dzięki Szymurze byliśmy w stanie utrzymać dobry kurs. Stało się jasne, że najważniejsze akcje spotkania będą nerwowe i o wyniku zadecyduje chłodna głowa. As serwisowy Filipiaka (11:10) odebrał nam prowadzenie i zmusił trenera Daszkiewicza do działania. Kibice w Ergo Arenie na stojąco oglądali kluczowe wymiany meczu, a system challenge niemal co chwila rozstrzygał czyjeś wątpliwości. Po punktach Szymury i Crera znów grano na przewagi. Gdańszczanie mieli pięć piłek meczowych, ale to my cieszyliśmy się z dwóch punktów po akcji Szymury i asie Kwasowskiego!

MVP: Jan Firlej

• MVP: Jan Firlej!

• 19:21

Taaaaaaaaaaaak! As serwisowy Kamila Kwasowskiego kończy spotkanie!!!

• 19:20

Doskonała obrona Szymona Gregorowicza i atak Rafała Szymury! Mamy piłkę meczową!

• 19:19

Schott się myli! Tym razem na zagrywce.

• 19:18

Schott po raz kolejny. Ależ było blisko obrony...

• 18:18

Jan Nowakowski ze środka! Doskonale gra Jan Firlej.

• 18:17

Mieliśmy kontrę, ale rywale zagrali niesamowicie w obronie. Skończył Schott.

• 17:17

Po raz kolejny doskonały atak Miłosza Zniszczoła.

• 17:16

Schott przedziera się przez nasz blok. Znów musimy się bronić.

• 16:16

Janikowski myli się w polu serwisowym.

• 16:15

Filipiak atakuje po bloku w aut.

• 15:15

Doskonały atak Miłosza Zniszczoła ze środka.

• 15:14

Kontra Trefla. Znów Crer. Teraz to rywale mają piłkę meczową.

• 14:14

Atak Crera ze środka przedłuża to spotkanie.

• 13:14

Pewny atak Rafała Szymury! Meczbol dla GieKSy!

• 13:13

Autowa zagrywka Kamila Kwasowskiego.

• Dużo emocji w Ergo Arenie. Trener Michał Winiarski prosi o czas.

• 12:13

Rafał Szymura kończy akcję!

• I mieliśmy rację! Akcja będzie powtórzona.

• Długa wymiana, zakończona punktem dla gdańszczan, ale nasi zawodnicy protestują, że obronili tę piłkę. Czekamy na werdykt.

• 12:12

Jan Firlej psuje zagrywkę po przerwie.

• O przerwę prosi trener gdańszczan.

• 11:12

Filipiak atakuje w aut! Trener Michał Winiarski prosi o wideoweryfikację, ale bloku nie było!

• 11:11

Tym razem piłka po zagrywce Filipiaka zatrzymuje się na taśmie.

• 11:10

As serwisowy Filipiaka. O drugą przerwę prosi Dariusz Daszkiewicz.

• 10:10

Filipiak bezbłędnie po skosie.

• 9:10

Crer zagrywa w taśmę.

• 9:9

Schott kończy kontrę Trefla. Mamy remis...

• 8:9

Autowy serwis Rafała Szymury.

• 7:9

Potężny atak Wiktora Musiała.

• 7:8

Autowy serwis Wiktora Musiała. Niewiele zabrakło.

• 6:8

Atak Rafała Szymury po prostej. Przy zmianie stron mamy dwa punkty przewagi.

• 6:7

Znowu problemy ze skończeniem ataku. O czas prosi Dariusz Daszkiewicz.

• 5:7

Nie kończymy ataku, z kolei na kontrze ponad blokiem w boisko trafia Filipiak.

• 3:5

Autowy atak Janikowskiego, ale niestety dotykamy siatki.

• 2:5

Schott myli się na zagrywce.

• 2:4

Mordyl trafia z krótkiej.

• 1:4

Świetna obrona Jana Firleja, wystawa Szymona Gregorowicza i atak Wiktora Musiała!

• 1:3

Atak Kamila Kwasowskiego po bloku w aut.

• 1:2

Mordyl skutecznie ze środka.

• 0:2

Udana zagrywka Miłosza Zniszczoła - dostajemy piłkę za darmo, a akcję kończy Wiktor Musiał.

• 0:1

Atak Rafała Szymury z drugiej linii rozpoczyna piątą partię.

• 25:19

Wiktor Musiał zablokowany. Czeka nas dziesiąty tie-break w tym sezonie...

• 24:19

Filipiak trafia po skosie. Piłki setowe dla Trefla.

• 23:19

Punktowa kiwka Jana Firleja.

• 23:18

Schott potężnie po prostej.

• 22:18
  • 22:17

Nieudany serwis Wiktora Musiała. Piłka w siatce.

• 21:17

Atakiem z drugiej strony odpowiada Miłosz Zniszczoł.

• 19:15

Wiktor Musiał przedziera się przez potrójny blok Trefla.

• 19:14

As serwisowy Schotta. Jakub Szymański w miejsce Kamila Kwasowskiego.

• 18:14

Filipiak znów punktuje.

• 17:14

Doskonała zagrywka Jana Firleja. Schott bez szans w przyjęciu.

• 17:13

Filipiak zagrywa w aut.

• Czas dla Dariusza Daszkiewicza.

• 17:12

Tym razem Kamil Kwasowski zatrzymany w sytuacyjnym ataku. Emanuel Kohut zmienia Jana Nowakowskiego.

• 16:12

Pewny atak Kamila Kwasowskiego po prostej.

• 16:11

Nieudana zagrywka Buchowskiego.

• 15:11

Autowy serwis rywali.

• 15:10

Mamy problem ze skończeniem akcji. Rywale wyprowadzają kolejną kontrę. Adrian Buchowski zmienia Rafała Szymurę.

• 11:9

Wiktor Musiał na raty, ale najważniejsze, że skutecznie.

• 11:8

Atak Filipiaka po bloku w aut. Czas dla GieKSy.

• 10:8

Mordyl trafia ze środka.

• 9:8

Jan Nowakowski i Wiktor Musiał blokują Filipiaka!

• 9:7

Schott trafia w boczną linię boiska.

• 8:7

Aut Filipiaka z zagrywki.

• 8:6

Trefl na raty, ale ostatecznie punkt na jego koncie. Atak Schotta.

• 7:6

Bardzo podobnym atakiem odpowiada Kamil Kwasowski.

• 7:5

Filipiak bez problemu radzi sobie na pojedynczym bloku.

• 6:5

Tym razem daleki aut.

• 6:4

As serwisowy Janikowskiego.

• 5:4

Teraz zagrywka naszego atakującego zatrzymuje się na taśmie.

• 4:4

Skuteczny atak Wiktora Musiała.

• 4:3

Kamil Kwasowski podbił piłkę po ataku Filipiaka, ale na dalszym etapie zabrakło asekuracji.

• 3:3

Rywale nie przebijają na drugą stronę mimo szansy na kontrę.

• 3:2

Kamil Kwasowski zagrywa w taśmę.

• 2:2

Pewny atak Jana Nowakowskiego ze środka.

• 2:1

Schott trafia po raz kolejny.

• 1:1

Kamil Kwasowski kończy kolejną długą wymianę.

• 1:0

Atak Schotta po bloku w aut na początek czwartego seta.

• 25:22

Blok Crera kończy seta. Gramy dalej.

• 24:22

Filipiak zatrzymany przez Miłosza Zniszczoła! Czas dla Michała Winiarskiego.

• 24:21

Janikowski zagrywa daleko w aut.

• 24:20

Potężna zagrywka Wiktora Musiała, ale znów ze środka Crer. Piłki setowe dla Trefla.

• 23:20

Rafał Szymura mocno po skosie.

• 23:19

Mocna zagrywka Szymańskiego, ale punkt zdobywają gospodarze po ataku Crera.

• 22:19

Kapitalna kiwka Rafała Szymury. Na zagrywce pojawia się Jakub Szymański.

• 22:18

Jan Nowakowski nie kończy ataku. Udaje się to rywalom. Czas dla GieKSy.

• 21:18

Potężny serwis Kamila Kwasowskiego, ale piłka nie trafia w boisko.

• 20:18

• 20:17

Filipiak trafia w Jana Firleja. Nasz rozgrywający nie broni tej piłki.

• 19:17

Filipiak psuje zagrywkę.

• 19:16

Schott trafia po skosie.

• 18:16

Chyba najdłuższa wymiana spotkania. Punkt dla GieKSy! Kończy Kamil Kwasowski atakiem z lewego skrzydła.

• 18:15

Podwójny blok zatrzymuje atak Kamila Kwasowskiego.

• 17:15

Mocna zagrywka Rafała Szymury, ale autowa.

• 15:12

Janikowski przełamuje blok Wiktora Musiała.

• 13:10

Świetna gra obronna z obu stron. Ostatecznie punkt zdobywają gdańszczanie po ataku Filipiaka.

• 12:10

Atak Wiktora Musiała po bloku w aut. Piłka ląduje na trybunach.

• 12:9

• 11:9

As serwisowy Miłosza Zniszczoła! Piłka spada na linię końcową.

• 11:8

Wiktor Musiał po bloku w aut.

• 11:7

Miłosz Zniszczoł minimalnie za daleko. Rywale odskakują na cztery punkty.

• 10:7

Zatrzymany Kamil Kwasowski. Czas dla Dariusza Daszkiewicza.

• 9:7

Dwie kolejne akcje padają łupem rywali.

• 7:7

Janikowski zagrywa w aut.

• 7:6

Ofiarna obrona Wiktora Musiała, ale nasi blokujący dotknęli siatki.

• 6:6

Filipiak zatrzymany!

• 6:5

Musiał przedziera się przez blok rywali.

• 6:4

Crer trafia ze środka.

• 5:4

Skuteczny blok Jana Nowakowskiego i Wiktora Musiała na Janikowskim.

• 5:3

Filipiak odpowiada identycznym atakiem.

• 4:3

Potężne zbicie Kamila Kwasowskiego po prostej.

• 4:2

Jan Nowakowski pomylił się w ataku.

• 3:2

Schott atakuje w boczną linię.

• 2:2

Kamil Kwasowski skutecznie obija blok rywali z lewego skrzydła.

• 2:1

Autowa zagrywka rywali, ale piłka otarła się o naszego zawodnika.

• 1:1

Filipiak odpowiada.

• 0:1

Skuteczny atak Wiktora Musiała otwiera trzecią partię.

• 21:25

Kontra GieKSy kończy drugą partię! Mocna zagrywka Wiktora Musiała, pika przechodzi na naszą stronę, a seta kończy atak Kamila Kwasowskiego z drugiej linii!

• 21:24

Jan Firlej oszukał rywali przy przechodzącej piłce i mamy setbole dla GieKSy!

• 21:23

Szymura szukał rąk blokujących, ale zaatakował w aut. Druga przerwa dla Dariusza Daszkiewicza.

• 20:23

Filipiak kiwa w "martwy punkt".

• 19:23

Rywale nie radzą sobie z zagrywką Jana Nowakowskiego. Z sytuacyjnej piłki atakuje Filipiak i trafia w taśmę! Czas dla Trefla.

• 18:20

Kamil Kwasowski zaatakował w okolice linii końcowej. Sędziowie orzekli, że był aut, a wideoweryfikacja to potwierdziła.

• 17:20

Filipiak zatrzymany na kontrze! Znów odskakujemy na trzy punkty.

• 17:19

Rafał Szymura zerwał atak z drugiej linii. Wideoweryfikacja nie zmienia wyniku. O przerwę prosi Dariusz Daszkiewicz.

• 16:19

Atak Filipiaka po bloku w aut.

• 15:19

Skuteczny atak Janikowskiego.

• 14:19

• 14:18

• Trener Michał Winiarski poprosił o kolejną wideoweryfikację. Wynik bez zmian!

• 13:18

Kolejna kontra i atak Kamila Kwasowskiego po prostej.

• 13:17

Schott myli się na zagrywce. Trener Winiarski prosi o wideoweryfikację, która nie zmienia stanowiska sędziów.

• 13:16

Crer ze środka.

• 12:16

Pewny atak Rafała Szymury po bloku w aut!

• 12:15

Filipiak skutecznie z prawego skrzydła.

• 11:15

Sytuacyjny atak Miłosza Zniszczoła! Nasz środkowy zachował się jak profesor i przebija piłkę przez blok rywali!

• Pierwszy w tym secie czas dla Michała Winiarskiego.

• 11:14

Zagrywka Jana Nowakowskiego uznana przez sędziów jako autowa. Wideoweryfikacja pokazała, że... sędziowie ponownie byli w błędzie. As!

• 11:13

Atak Rafała Szymury po bloku w aut.

• 11:12

Mocny serwis Kamila Kwasowskiego, ale piłka ląduje obok bocznej linii.

• 10:12

Jakubiszak zagrywa w siatkę.

• 10:11

Z kolei Filipiak przedziera się przez nasz podwójny blok.

• 9:11

Jakubiszak zatrzymany przez podwójny blok GieKSy.

• 9:10

Idealny atak Wiktora Musiała po prostej. Trafia w sam narożnik boiska.

• 9:9

Jakubiszak trafia po prostej.

• 8:9

Tym razem Crer zagrywa w aut.

• 8:8

Nie radzimy sobie z przyjęciem zagrywki Crera.

• 7:8

Skutecznie Filipiak. My dodatkowo dotykamy siatki.

• 6:8

Potężny atak Wiktora Musiała po skosie.

• 6:7

Skuteczna odpowiedź rywali.

• 5:7

Kopntra GieKSy. Atak Rafała Szymury po bloku w aut.

• 5:6

Kolejne świetne rozegranie Jana Firleja i atak Kamila Kwasowskiego z drugiej linii.

• 5:5

Schott wybija piłkę na aut po rękach naszych blokujących.

• 4:5

Kolejna z dłuższych wymian. Schott atakuje w aut i obejmujemy prowadzenie.

• 4:4

Kolejny skuteczny atak Jana Nowakowskiego.

• 4:3

Filipiak przedziera się przez nasz blok.

• 3:3

Kamil Kwasowski atakuje po bloku w aut.

• 3:2

Jakubiszak skutecznie mimo trudnej piłki.

• 2:2

• 2:1

Filipiak na raty, ale skutecznie.

• 1:1

Kiwka Jana Firleja z drugiej piłki.

• 1:0

Drugiego seta mocnym atakiem rozpoczyna Crer.

• 24:26

Kolejna długa wymiana, ale rywale na kontrze atakują w siatkę! Prowadzimy w Ergo Arenie!

• 24:25

Kamil Kwasowski obija piłkę o ręce Filipiaka i ta wychodzi na aut! Drugi setbol!

• 24:24

Jakubiszak po skosie trafia w sam narożnik boiska.

• Nie było błędu po stronie GieKSy! OSTATNI!

• Jeszcze o wideoweryfikację prosi Michał Winiarski.

• 23:24

Najdłuższą wymianę seta kończy atakiem po prostej Wiktor Musiał! Piłka setowa dla GieKSy!

• 23:23

Filipiak skutecznie. Na dodatek dotykamy siatki.

• Drugi czas dla Trefla.

• 22:23

Pewny atak Wiktora Musiała po skosie. Znów potrzebna była jednak wideoweryfikacja, bo sędziowie orzekli aut.

• 22:22

Wiktor Musiał mocno na zagrywce, ale piłka zatrzymuje się na taśmie.

• 21:22

Autowa zagrywka Wojciecha Grzyba.

• 21:21

Schot obija ręce Wiktora Musiała i piłka wylatuje na aut.

• 20:21

Sprytna kiwka Wiktora Musiała tuż za blok.

• 20:20

Bronimy atak Filipiaka, ale niestety zablokowany Rafał Szymura.

• 19:20

Atak blok-aut Jana Nowakowskiego.

• 19:19

Rywale stawiają blok. Czas dla Dariusza Daszkiewicza.

• 18:19

Byliśmy bliscy zablokowania Grzyba, ale piłka wpada w boisko.

• 17:19

Piłka po zagrywce Crera "zatańczyła" na siatce, ale spadła po stronie gospodarzy.

• 17:18

Filipiak skutecznie.

• 16:18

Świetne rozegranie Jana Firleja i atak Miłosza Zniszczoła na czystej siatce.

• 16:17

• 15:17

Autowy atak Filipiaka. Sędziowie orzekli dotknięcie bloku, ale wideoweryfikacja wykazała, że jednak byli w błędzie.

• 15:16

As serwisowy Janusza.

• 14:16

Wiktor Musiał również minimalnie niecelnie.

• 13:16

Grzyb również psuje serwis.

• 13:15

Minimalny błąd naszego przyjmującego.

• Na zagrywce w miejsce Jana Nowakowskiego pojawia się Jakub Szymański.

• 12:15

Solowa akcja Kamila Kwasowskiego! Najpierw obrona, a następnie atak z szóstej strefy!

• 12:14

Bronimy bardzo mocny atak Jakubiszaka, ale piłka ostatecznie dotyka parkietu.

• 11:14

As serwisowy Kamila Kwasowskiego! O czas prosi Michał Winiarski.

• 11:13

Świetna gra obronna GieKSy i jeszcze bardziej efektowny plas Wiktora Musiała!