Start przygotowań do nowego sezonu

02.08.2021 11:58

Zespół siatkarskiego GKS-u Katowice oficjalnie rozpoczął przygotowania do sezonu 2021/22 PlusLigi.

- Po badaniach funkcjonalnych w ośrodku AMED nadeszła kolej na badania, jakie przeprowadzamy wraz z trenerem Karlikiem w hali OS Szopienice. Przez pierwsze dwa dni przygotowań przeprowadzamy testy funkcjonalne, które mają przede wszystkim sprawdzić, jak zawodnicy są na tę chwilę przygotowani do sezonu i w jakiej formie są ich organizmy. Po ich przeprowadzeniu będziemy mogli wstępnie wykluczyć lub potwierdzić mniejsze i większe kontuzje bądź braki. Chcemy wiedzieć od początku, jak powinniśmy pracować z nowymi zawodnikami i nad czym mamy pracować na najwcześniejszym etapie - wyjaśniał fizjoterapeuta GieKSy Grzegorz Rzetecki.   

- Sprawdzamy siatkarzy pod względem m.in. masy ciała, poziomu tkanki tłuszczowej, siły maksymalnej czy skoczności. W swoich badaniach skupiam się na aspektach motorycznych i sprawdzam, z jakimi typami zawodników mam do czynienia, czy bardziej eksplozywnymi, czy siłowymi. Wszystko po to, by zebrać odpowiednie dane wyjściowe i wiedzieć, jak programować dalsze tygodnie przygotowań. Jest wielu nowych graczy, a to motywuje do jeszcze bardziej wzmożonej i uważnej pracy. Zrobimy z całym sztabem wszystko, żeby nasi zawodnicy byli jak najlepiej przygotowani do tego, co czeka ich w lidze - dodał trener przygotowania motorycznego naszych siatkarzy Piotr Karlik.

W składzie GKS-u pozostało pięciu graczy z poprzedniego sezonu: Jakub Jarosz, Jakub Nowosielski, Jakub Szymański, Kamil Drzazga i Dawid Ogórek. Reszta zawodników spotyka się z trenerami Karlikiem i Rzeteckim w większości po raz pierwszy w karierze. - Większość składu jest nowa, z częścią z nich widzimy po raz pierwszy. Dla mnie to fajna sprawa, bo pojawia się ciekawe zawodowe wyzwanie, także w czasie sezonu, i w moje obowiązki nie wkrada się monotonia. Jako że mamy nieco "świeżej krwi" w ekipie, będziemy teraz uczyć się siebie wzajemnie. Z mojej strony wiąże się to z gruntowym sprawdzeniem, na jakie problemy zdrowotne uskarżają się nowi siatkarze i jak temu przeciwdziałać - mówił nasz fizjoterapeuta.


Pierwszy tydzień pracy naszych siatkarzy to zajęcia na siłowni oraz na boiskach plażowych w Szopieniach. W piątek 6 sierpnia zespół po raz pierwszy będzie trenował w hali OS Szopienice, gdzie spędzi większość okresu przygotowawczego. - Omawialiśmy z trenerem Grzegorzem Słabym poprzedni okres przygotowań i uznaliśmy, że przepracowaliśmy go dobrze. Wiadomo, że każdy trener szuka jak najlepszych rozwiązań w swoim planie pracy, dlatego czeka nas podobny przebieg przygotowań, co w zeszłym roku, ale szykuje się kilka zmian, które zamierzamy wdrożyć w życie - zdradził trener Karlik.

Już 5 sierpnia siatkarze GieKSy rozpoczną zmagania w plażowym turnieju PreZero Grand Prix w Krakowie, a ich pierwszym rywalem (godz. 14:00) będzie zespół Alsecco Stali Nysa. - Zawodnicy dostali na okres wakacyjny indywidualny program treningowy oraz zalecenie, by jak najczęściej korzystali z okazji do gry w siatkówkę plażową. Z mojego punktu widzenia wolałbym, żeby podobny turniej odbywał się nieco później w terminarzu naszej pracy, ale oczywiście cieszymy się z okazji gry w takim turnieju, tym bardziej, że rok temu zdobyliśmy w nim medal. Najważniejsze, by siatkarze podeszli do zmagań w Grand Prix rozsądnie i bez nastawienia na wzmożony wysiłek i rywalizację, która mogłaby poskutkować urazami - ocenił Piotr Karlik.

Drużyna GKS-u Katowice rozpoczyna okres przygotowań do sezonu 2021/22 bez swoich zagranicznych zawodników, czyli Tomasa Rousseaux i Micaha Ma'a, którzy przylecą do Polski i dołączą do zespołu w późniejszym okresie. Klub wciąż prowadzi rozmowy dotyczące zakontraktowania nowych zawodników, w tym na pozycję przyjmującego. W najbliższym czasie będzie znana pełna kadra GKS-u Katowice na najbliższy sezon PlusLigi. 

Klub współfinansowany z budżetu miasta Katowice
Partner Premium
Partner Złoty
Partner Srebrny
Partner motoryzacyjny
Partner Techniczny
Partnerzy