3-1
(25:19, 25:16, 18:25, 25:20)

PGE Skra Bełchatów: Sander, Petković, Huber, Kłos, Ebadipour, Łomacz, Piechocki (libero) oraz Sawicki, Katić, Filipiak.

GKS Katowice: Nowakowski, Kwasowski, Jarosz, Nowosielski, Buchowski, Zniszczoł, Watten (libero) oraz Musiał, Firlej, Drzazga.

W spotkaniu 22. kolejki PlusLigi GKS Katowice mierzył się na wyjeździe z dużo wyżej notowaną PGE Skrą Bełchatów, z którą przegrał w trzech setach w swoim pierwszym spotkaniu w 2021 roku. Celem katowiczan było sprawienie niespodzianki na trudnym dla nas od lat terenie Hali Energia i tym samym przybliżenie się do awansu do fazy play-off. Po raz kolejny przystępowaliśmy do meczu bez przyjmującego Jakuba Szymańskiego, ponadto po raz drugi z rzędu w meczowej szóstce GieKSy pojawił się rozgrywający Jakub Nowosielski.

Już pierwsze akcje meczu (7:3) pokazały, że bełchatowianie są mocno nastawieni na szybkie kończenie akcji na swoją korzyść, co potwierdziły zdobyte przez nich dwa asy serwisowe. Sporo boiskowych krzywd wyrządził nam Taylor Sander, za sprawą którego prowadzenie Skry urosło do siedmiu punktów. Błędy rywala pozwoliły nam na częściowe odbudowanie się i ustabilizowanie skuteczności, ale precyzja gospodarzy w polu zagrywka ostatecznie przesądziła o wyniku inauguracyjnej partii. W akcji decydującej o wyniku seta Kamil Kwasowski posłał autową zagrywkę, po której Skra wygrała 25:19. Warto docenić zryw punktowy GieKSy w ostatnich akcjach seta, udowadniający jej siatkarskie możliwości.

Napór rywala na zagrywce nie zmniejszył się w kolejnej partii, do tego trudno było reagować GKS-owi blokiem po rozegraniach z dobrych przyjęć. Trener Grzegorz Słaby musiał reagować przerwą na żądanie przy stanie 8:4 po kolejnym przyjęciu piłki na drugą stronę siatki. Napomnienia przyniosły skutek, bo GKS zmniejszył straty do dwóch oczek, podbijał więcej piłek w obronie i prezentował się pewniej niż wcześniej. Jednak chwilę później po mocnym uderzeniu Petkovicia gospodarze prowadzili 15:10 i utrudnili naszą sytuację. Drużyna z Bełchatowa była w stanie efektownie wykorzystać nasze potknięcia w ofensywie, za sprawą czego zakończyła drugą partię wynikiem 25:16 i prowadzeniem 2:0. Siatkarzy Grzegorza Słabego stać było na pojedyncze udane akcje, ale brakowało ich kontynuacji.

GKS zaczął kolejną partię od Firleja w podstawowym składzie, co dało ekipie z Katowic potrzebny impuls. Zaczęliśmy od zasłużonego prowadzenia 3:1, by przejść do wyniku okołoremisowego i prowadzenia równej, ciekawej gry; widać było zdecydowaną poprawę ataku ze skrzydeł, do tego ważne punkty dokładał skuteczny Jakub Jarosz. Po bloku Jakuba Jarosza na Ebadipourze było już 14:9 dla nas i mogliśmy zacząć myśleć o przedłużeniu spotkania. Gracze Michała Mieszko Gogola coraz częściej przegrywali walkę z naszym blokiem i seryjnie tracili kolejne oczka, a siatkarska GieKSa wspinała się na wyżyny siatkarskiej fantazji i świętowała po każdej udanej wymianie. Ostatecznie nasza drużyna wygrała 25:18 po skutecznym blok-aucie Jarosza i tym samym ugrał pierwszego seta w tym sezonie przeciwko PGE Skrze.

Efektowna wygrana pomogła nam dobrze wejść w kolejną część widowiska i nawiązać walkę z wysoko notowanym rywalem za sprawą bloku i dobrego ustawienia w obronie, ponadto skuteczność zachowała trójka Buchowski-Kwasowski-Jarosz. Jednak trener GieKSy musiał szybko prosić o trzech punktowych akcjach rywala z rzędu (9:6). Przestój naszego zespołu pomógł PGE Skrze w odbudowaniu się, wzmocnieniu obrony, a do punktującego Sandera dołączyli pozostali skrzydłowy bełchatowian, co sprawiło, że przewaga Skry urosła do 6 „oczek”. Obraz seta zaczął przypominać to, co wydarzyło się w pierwszych dwóch partiach (17:11), choć katowiczanie odgryzali się zagraniami Buchowskiego. Wyrównana końcówka seta to było za mało, by przełamać dobrze grającego rywala. Decydujące punkty zdobył Dusan Petković, a kropkę nad i postawił Sander.

• 23:19

Pomyłka na zagrywce serbskiego atakującego.

• 23:18

Dusan Petković po naszych rękach.

• 22:18

Po raz kolejny pokazujemy, jak się bronić.

• 22:17

Zniszczoł przebija się przez Karola Kłosa.

• 22:16

Skra szybko chce doprowadzić sprawy do końca.

• 21:16

Kamil Kwasowski nie przestraszył się potrójnego bloku.

• 21:15

Za mocne uderzenie Ebadipoura, by je wybronić.

• 20:15

Zadaniowiec Sawicki zagrywa w sieć. Tylko lub aż pięć punktów straty w kluczowym momencie.

• 20:14

Kłos czujnie zablokował Nowakowskiego.

• 19:14

Powoli wracamy. Blokujemy Sandera, ale ten w kolejnej akcji wyprawia się nad naszymi rękami.

• 18:13

Możemy dziś liczyć na Buchowskiego.

• 18:12

Dobra kiwka Nowakowskiego, potem Jarosz uderza zagrywką w siatkę.

• 17:11

Petković wrócił do swojej skuteczności i pewności.

• 16:11

Pewnie uderza Buchowski po skosie.

• 15:10

Kwasowski z drugiej linii. Punkt wyszarpany, może nie do końca ładnie, ale skutecznie.

• W starciu z lecąca piłką nieco ucierpiał Buchowski, ale wszystko jest ok. Wchodzi na parkiet Nowosielski.

• 15:8

Trwa seria gospodarzy. Blok na Kwasowskim, potem Petković na lotnym bloku.

• 13:8

Niestety gospodarze ostatnio bronią niemal każdą piłkę. Kończy Ebadipour, czas numer dwa dla GieKSy.