(21:25, 21:25, 16:25)

Jastrzębski Węgiel

GKS Katowice: Adamczyk, Mielczarek, Seganow, Jarosz, Rousseaux, Kania, Mariański (libero) oraz Domagała, Nowosielski.

Jastrzębski Węgiel: Fornal, Boyer, Macyra, Dryja, Clevenot, Toniutti, Popiwczak (libero) oraz Tervaportti, Hadrava.

16. kolejka PlusLigi oznaczała dla GKS-u Katowice nie tylko ostatni domowy mecz w roku 2022, ale także kolejną odsłonę PlusLigowych derbów Śląska z Jastrzębskim Węglem, aktualnym wicemistrzem Polski walczącym o powrót na szczyt ligowej tabeli. Niestety nie omijał nas pech związany z kontuzjami: poza Jakubem Szymańskim w kadrze meczowej GieKSy zabrakło kolejnego przyjmującego Gonzalo Quirogi z powodu urazu bicepsa. Tym samym w podstawowym składzie na mecz zobaczyliśmy Wiktora Mielczarka, ponadto Dawid Ogórek został delegowany na pozycję przyjmującego.

Pierwsze akcje meczu to odważna gra obu zespołów i ciekawe wybory Seganowa i Toniuttiego (6:6), a także duże ryzyko podejmowane przez GKS na zagrywce. Jastrzębianie wypracowali pierwszą większa przewagę po asie serwisowym Dawida Dryi, co zmusiło trenera Grzegorza Słabego do wykorzystania czasu. Staraliśmy się o przełamanie przewagi rywala, korzystając z obron na dziewiątym metrze (13:15) i dobrej współpracy Adamczyka oraz Seganowa, a do tego ważne punkty dokładał Wiktor Mielczarek. Zrobiło się groźnie po zagrywce Boyera (17:19), który wyrządził nam sporo szkód swoimi potężnymi uderzeniami piłki. Chwilę potem presję serwisem wywarł Clevenot i set był właściwie rozstrzygnięty na korzyść gości. Partię po kilku udanych akcjach GieKSy zakończył atak Jana Hadravy (21:25).

Faworyci meczy starali się wywrzeć na nas sporą presję już od początku drugiego seta (2:4, 6:8), korzystając z celnej zagrywki i dystrybucji Benjamina Toniuttiego. GKS starał się odpowiadać wyblokiem i czytaniem zamiarów rywala, ale za sprawą naszych błędów przewaga gości z Jastrzębia-Zdroju urosła do czterech oczek po nieudanej próbie zatrzymana Trevora Clevenota. Nadzieja na lepszy wynik pojawiła się po soczystym potrójnym bloku na Boyerze (10:12), po którym nabraliśmy nieco wiatru w żagle i reagowaliśmy lepiej na boisku. Faworyci meczu mimo naszej olbrzymiej determinacji kontrolowali wynik na swoją korzyść (17:19), korzystając ze skuteczności na skrzydłach, do tego znowu punkt z serwisu dołożył Dawid Dryja. Po błędzie przekroczenia 3. metra przez rywali doszliśmy do oponentów na punkt straty (21:22), ale od tego momentu rywale byli bezbłędni, a GKS nie ustrzegł się niedokładności. Wynik ten sam co w pierwszej partii – 21:25.

Jastrzębski Węgiel zaczął trzeciego seta od dwóch bloków na Jaroszu atakującym lewą stroną (1:5), co mocno nam utrudniło wejście w kolejną część gry i załamało nasza pewność siebie w ofensywie. Zdołaliśmy się otrząsnąć po gorszym momencie, ale i tak przewaga rzetelnie realizujących swoje założenia jastrzębian wynosiła 3-4 punkty. Na boisku pojawili się Nowosielski i Domagała, by dać impuls do zmian. Jednak rewelacyjne grający Clevenot i momentami wybitna gra w obronie jastrzębian sprawiła, że nie było nam dane znaleźć punktu zaczepienia w tym secie (9:14). Mimo pozytywnych zrywów naszej ekipy set upłynął pod znakiem dominacji wicemistrzów Polski, który wygrali w trzech setach po bloku na Domagale (16:25).

MVP: Trevor Clevenot (JW)

• 16:25

Decyzją challengu blok na Domagale, koniec meczu.